V mojom poslednom článku ste si mohli prečítať o výlete do Lisabonu. V okolí Lisabonu nájdete prenádherné pláže plné útesov a obrovských vĺn. Tie sme však tentokrát vynechali a smerovali sme na juh, do časti Portugalska zvanej Algarve. Aj napriek tomu, že nám to nebolo odporúčané, keďže býva vraj často preplnená anglickými turistami, ktorí tam robia bordel, sme to riskli a stálo to za to. Na nasledujúcich riadkoch vám teda odporučím pár tipov, vďaka ktorým boli naše 3 dni v Algarve intenzívne, plné zážitkov a nezabudnuteľné.

 

Čo je to Algarve a ako sa tam dostať?

Algarve je najjužnejšia čast Portugalska. Ide o najturistickejšie miesto v Portugalsku a je tiež veľmi obľúbené v Európe celkovo. Každoročne (neviem ako počas covidu) sem zavíta spolu s domácimi až 10 miliónov turistov. Pre Algarve sú typické skalnaté útesy, obrovské vlny a malebné mestečká. Hlavným mestom tohto regiónu je Faro, avšak tam až tak veľa zaujímavostí neuvidíte. Preto sme sa rozhodli ubytovať v pobrežnom mestečku Albufeira, ktoré ako som už spomínala, je veľmi obľúbené najmä medzi anglickými turistami.

Ak prichádzate do Algarve letecky, najbližšie letisko je vo Fare. Do Fara lietajú nizkonákladové letecké spoločnosti (my sme leteli cez Wizzair) a letenky zoženiete väčšinou za dvojciferné sumy aj počas sezóny (nás vyšla niečo okolo 30 EUR - jednosmerná cesta z Fara do Viedne). Ak sa však rozhodnete absolvovať cestu ako my, a to z Lisabonu na juh, najviac sa oplatí kúpiť si lístok na Flixbus. Ten nás vyšiel 5 EUR a išiel z Lisabonu priamo do Albufeiry, v ktorej sme boli ubytovaní. Lístok si viete kúpiť jednoducho cez webstránku Flixbusu.

Ak sa ubytujete tak, ako my v Albufeire, na letisko do Fara sa pri odchode dostanete taxíkom alebo autobusom. Autobus do Fara chodí z hlavnej  autobusovej stanici v Albufeire no keď sa dostanete do Fara, musíte následne ešte prestúpiť na ďalší autobus, ktorý vás zavezie priamo na letisko.

 

Tip na intenzívny jednodňový výlet

V tejto časti sa rozpíšem snáď najviac, keďže tento výlet si zaslúži veľa pozornosti. Dostali sme naň tip od pána, od ktorého sme si prenajímali auto. Navždy mu budem zaň vdačná. Tento trip samozrejme bez auta absolvovať neviete, ašak celkovo na výlet do Algarve sa auto prenajať oplatí, keďže uvidíte niekoľkonásobne viac. Ceny za prenájom auta sa pohybujú okolo 30 - 50 EUR (ale iba odhadom, to bola samozrejme parketa môjho drahého 😀 ).

1. zastávka - Výlet na kajakoch a jaskyňa Benagil

Ak podobne ako ja na Instagrame radi sledujete cestovateľské profily, určite vašej pozornosti neunikla fotka jaskyne s "otvorom" (fakt neviem, ako to inak nazvať) navrchu v strede. Práve táto extrémne fotogenická jaskyňa sa nachádza v Algarve. Ako sa tam však dostať? Autom, ale iba po stanovisko Benagil Kayaks (ktoré nájdete na Google maps). Odtiaľ si to už budete musieť odmakať na kajaku.

Prenájom kajaku vás vyjde 10 eur na osobu na hodinu, my sme teda zaplatili celkovo 40 za dve osoby na dve hodiny. Je to asi to najlepšie, čo môžete v oblasti Algarve spraviť, keďže na tie najkrajšie miesta sa inak nedostanete. Dôležité je však tento výlet absolvovať v skorých ranných hodinách, aby ste sa neocitli na preplnených miestach a výlet si dostatočne užili. Keď kajakom prejdete naľavo od hlavnej pláže, čaká vás niekoľko stanovísk. Jedno z prvých je jaskyňa Benagil, ďalšie sú mnohé iné jaskyne a prenádherné pláže, vrátane tiež jednej z najkrajších európskych pláží - Praia da Marinha. V cene kajakovania dostanete aj vodotesný vak na veci a tak si budete môcť zobrať so sebou samozrejme telefón a spraviť si fotečky ako som si spravila ja :).

PRO TIP: Použite počas celého výletu na kajakoch vysoký SPF faktor.

 

 

2. zastávka - Algar Seco

Možno sa vám už po pár dňoch v Algarve bude zdať, že už máte dosť jaskýň a útesov no verte mi, nemáte. Každé skalnaté pobrežie v Algarve má svoje čaro a keby sme mali viac času, najradšej by som ich prešla všetky. Ako sme smerovali na našej ceste ďalej, vybrali sme si ako ďalšiu zastávku práve toto miesto. Algar Seco sú skalnaté úkazy, ktoré vznikli prostredníctvom erózie v miniatúrnom mestečku Carvoeiro (ktoré získalo status obce iba v roku 2001). Na tomto mieste je fajn prejsť sa, pofotiť sa, posilniť sa kávičkou (portugalským "expressom" samozrejme) a pokračovať ďalej v ceste.

 

 

3. zastávka - Lagos

Mestečko Lagos jednoducho na tejto ceste navštíviť musíte. A nie len preto, že by ste si tam mali spraviť antigénový test aby ste sa dostali domov ako my. Lagos je krásne, malebné mestečko plné farieb. Ak ste milovníkmi kvalitnej kávy, určite odporúčam kaviareň Coffee & Waves - nádherné prostredie pripomínajúce austrálske beach bary, milá obsluha a výborný výber v menu. Na väčšine parkovísk v Lagose musíte za parkovanie platiť, ale je stále niekoľko miest v centre, kde viete stáť zadarmo.

Pro tip: Keď budete hľadať Lagos v navigácii, uistite sa, že vás to nenaviguje do toho v Nigérii.

 

 

4. zastávka - Mys sv. Vincenta (a.k.a koniec sveta)

Ak absolvujete všetky predošlé zastávky, je dosť možné, že sa váš deň blíži ku koncu. To vôbec nevadí, pretože si môžete ísť užiť prenádherný západ slnka na Mys sv. Vincenta, ktorý je takmer najjužnejšie položený bod Portugalska. Na mieste nájdete romantický maják a neskutočné výhľady na skaly a vlny. My sme sa po ceste ešte zastavili na výbornú a neskutočne lacnú večeru v meste Sagres (ktoré je rodiskom rovnomenného portugalského piva).

Ak sa vám pošťastí, na Myse sv. Vincenta zažijete prenádherný západ slnka. My sme to šťastie nemali a tak sa nám ako naschvál po celom dni zamračilo a ochladilo tak o 18 stupňov. Na čo treba pri návšteve tohto konca sveta myslieť je, že keďže ide o celkom vysoko umiestnený spot, večer tu môže dosť fúkať. A tým myslím fakt dosť. Preto akokoľvek čudne vám to môže počas slnečného rána pripadať, hoďte si na začiaktu cesty do kufra aj nejaku bundičku / sveter.

 

 

Gastro itinerár

Stále som zástancom názoru, že Portugalsko nie je až tak gastronomicky rozvinuté, ako iné krajiny. Môj Adam si však spravil prieskum najlepších miest a vecí, ktoré treba ochutnať, a že si ho spravil teda naozaj dobre, a tak tento môj názor aspoň trochu vyvrátil. Väčšinu jedál a potravín, ktoré treba na vašej ceste v Portugalsku ochutnať, som vám už spísala v minulom článku o Lisabone. Väčšina z nich stále platí, no v Algarve je jednoznačne ďalší highlight, ktorý musíte vyskúšať. Volá sa Cataplana. Cataplana je pokrm, ktorý pozostáva z morských plodov ako sú mušle či krevety, k tomu ryba a zemiaky. My sme Cataplanu vyskúšali v jednej z domácich reštaurácií v Albufeire - reštaurácia O Zuca. Samozrejme netreba zabudnúť si ku každému jedlu objednať aj džbán house wine.

Keďže sme sa v Algarve snažili vidieť a stihnúť čo najviac, na gastroturizmus nám tu už neostalo toľko času. Väčšinu našich obedov, raňajok či večier teda zastrešil nákup v Lidli. Ale že to bol poriadny nákup. Určite odporúčam zásobiť sa tradičnym portugalským syrom Queio de ovelha, sladkým medovým koláčom Bolo de mel (typickým pre Madeiru), portským vínom a tiež množstvom pastelov de nata. Tiež ak máte na ubytovaní k dispozícii kuchyňu, určite sa opustite na morských plodoch, ktoré si viete nakúpiť na váhu.

 

 

 

Alte

Musím sa priznať, že výlet do Alte sme takmer vynechali a to najmä kvôli mne. Alte bolo totiž naplánované na deň, kedy sme podvečer odlietali. No a ja som presne ten človek, ktorý musí byť na letisku dve hodiny pred odletom a tiež si na cestu na letisko pre istotu vyhradiť dve hodiny. Moja drahá polovička ma však presvedčila, aby som sa nestresovala. A dobre, že to spravil.

Alte na prvý pohľad vyzerá ako koniec sveta no nenechajte sa oklamať (na konci sveta ste už predsa boli, keď ste navštívili Mys sv. Vincenta). Keď si hodíte do navigácie miesto Queda do Vigário, zaparkujete, prejdete trochu jemnej turistiky - ocitnete sa v prenádhernej oáze, v ktorej sa môžete okúpať priamo pri vodopáde. Dobrá správa - voda je o trochu menej studená ako tá v oceáne.

Dúfam, že ste si články o Portugalsku užili. Portugalsko ostáva aj naďalej jednou z mojich najobľúbenejších destinácií v Európe a dúfam, že tam absolvujem ešte veľa ciest, výletov či dovoleniek. Ak by ste mali akékoľvek otázky, rada vám ich zodpoviem na mojom instagrame.

ZDIEĽAJ MÔJ ČLÁNOK