Už v predošlom článku o Bulharsku a Slnečnom pobreží som Vám poskytla pohľad na (samozrejme zodpovedné a bezpečné) cestovanie počas pandémie. Možno Vás to prekvapí tak ako mňa, no táto krajina poskytuje svojim návštevníkom a obyvateľom omnoho viac, ako pláže plné lacného piva, šopských šalátov či strip-clubov. Najväčším prekvapením pre mňa preto bolo, keď som sa dozvedela, že Bulharsko disponuje horami a lyžiarskymi strediskami, ktoré sú na (možno aj vyššej) úrovni našich Slovenských Tatier. Na nasledujúcich riadkoch vám teda poviem viac o meste Bansko.

Na konci februára 2021 sme teda absolvovali povinný PCR test, nakúpili respirátory FFP2 a vybrali sa preskúmať, ako to tam teda vlastne je. Opäť raz Vám poskytnem niekoľko mojich tipov, ktoré mi spríjemnili tento výlet. Pre rozsiahlejší itinerár určite trošku popátrajte po Googli a nájdete ešte omnoho viac informácií.

Prístupnosť (vzdialenosť, doprava)

Vzhľadom na to, že priamo do Banska aerolinky nelietajú (nemajú v podstate vlastne ani kam) bolo prvým krokom nášho výletu zohnať letenky do hlavného mesta Bulharska - Sofie. Letenky sa počas pandémie pohybujú v trochu vyšších cenových hladinách no a keď si zároveň chcete so sebou zobrať prilbu, lyžiarsku bundu a.i. budete potrebovať aj batožinu trochu ťažšiu, ako tú príručnú. Moja letenka tak stála 230 EUR avšak verím, že keď sa situácia ukľudní, budú ceny oveľa príjemnejšie.

Odporúčam stráviť v Sofii aspoň jednu noc a prezrieť si toto krásne mesto. Mesto samotné má podobný vibe ako napríklad Praha či Budapešť. Ak ste podobný typ ako ja, tak vás jednoznačne očarí Boulevard Vitosha, ktorý je plný barov, obchodov a reštaurácií. Prirovnala by som ju k takému Bulharskému Champs-Élysées. Ďalšou zaujímavosťou sú rímske vykopávky zo 4. storočia, objavené až v roku 2010 pri budovaní stanice metra. Boh vie, čo by sa našlo pod Bratislavou, keby sa niekto konečne rozhodol obdarovať aj nás metrom.

Do Banska sa zo Sofie dostanete výlučne autobusom. Existujú vlakové trate, no pravdepodobne by ste stratili zdravý rozum pri vybavovaní lístkov a prestupov s miestnymi a pravdepodobne by vám to zabralo aj oveľa viac času. Autobus je tak najpraktickejším spôsobom dopravy a do Banska sa dostanete už za 9 EUR a tri hodinky.

Všeobecné informácie o svahoch a lyžiarskom stredisku

Ako som už spomínala vyššie, svahy a stredisko Bansko sú oveľa lepšie vybavené, ako by ste si na prvý pohľad mohli myslieť. Celé stredisko disponuje 7 lanovkami, ktoré sa nezasekávajú (!!) a nestoja sa na nich siahodlhé rady už od rána. Jedinou výnimkou je úplne spodná Gondola a teda kabínková lanovka, ktorú treba absolvovať, no odporúča sa prísť ešte pred jej spustením (o 8:30).

Najvyššie, ako sa viete dostať, je až do výšky 2529 m.n.m. kde vás čakajú neskutočné dychberúce výhľady na vrcholky hôr. Je vidno, že ste na území so slovanskou mentalitou (a možno aj preto som si to tu tak obľúbila) , keďže práve tu hore je k dispozícií fotograf, ktorý vás môže s horami profesionálne nafotiť a dole si len svoje fotky vyzdvihnete.

Celé stredisko je kompletne vybavené reštauráciami, bufetmi a barmi. Keďže sme navštívili Bansko počas pandémie, reštaurácie fungovali v obmedzenom režime a mohli sme si tak kúpiť obed (prevažne junk typu pizza, hranolky a pod.) no a následne ho zjesť na terase vonku. To by mohol byť problém, keby nám celý týždeň nesvietilo nádherne slniečko a teplota nedosahovala miestami až 10 stupňov (dole v meste až 15). Trochu ľutujem, že sme nemohli stráviť čas v interiéroch reštaurácií, pretože boli prenádherné. Mnohé z nich boli kompletne nové a dizajnovo / industrálne zariadené. Ceny sa pohybovali na úrovni Jasnej, keďže vysokohorská prirážka funguje prevažne v každom väčšom stredisku. Za pivo (0,5l) necháte 3 eurá (v domácej mene 6 leva), za kávu 2 eurá no za pizzu kľudne aj 11 eur.

Celodenné lyžovanie v Bansku stojí 70 leva pre dospelého (a teda v prepočte 35 eur) pričom študent si môže uplatniť zľavu 8 leva (4 eurá).

Vybavenosť mesta Bansko

Ak ste dlhoroční lyžiari ako ja a vyskúšali ste už viac lyžiarskych oblastí, ako napríklad Rakúske Alpy, Slovensko či dokonca Kranjska Gora v Slovinsku, možno poznáte ten pocit, keď sa po lyžovaní ocitnete v mrtvej dedinke kde vlastne nie je po šiestej čo robiť. Nuž, tento pocit v Bansku nezažijete. Bulhari totiž milujú užívať si život a je to cítiť aj v tomto horskom prostredí.

Už od štvrtej žijú aprés-ski bary na spodku svahov, no a po štvrtej to potom žije všade inde. Toto malé mestečko je plné reštaurácií, barov, diskoték (!!!) či dokonca strip clubov. Tak trochu by som to možno prirovnala k Slnečnému pobrežiu bez mora, namiesto ktorého máte výhľad na neskutočne krásne hory. Mojou prvou myšlienkou dokonca bolo, že ak si nezorganizujem jedného dňa rozlúčku so slobodou v mojom milovanom Bangkoku (o ktorom si môžete prečítať viac TU), Bansko bude moja hneď druhá voľba.

V samotnom mestečku sa nachádza úplne všetko, čo potrebujete. Nemusíte sa báť, že ostanete hladní či bez základných potrieb, keďže na každom rohu nájdete lekárne, potraviny, supermarkety a aj kopec obchodov so suvenírmi, bulharskou kozmetikou z ruže, kožušinami, oblečením a.i.

Strava, bary, zábava

Už vyššie som vám spomínala, že Bansko by sa dalo považovať spoločenským životom za vysokohorské Slnečné pobrežie. V nasledujúcich riadkoch teda spomeniem pár konkrétnych tipov ohľadom stravovania, pitia a.i., ktoré sme využili, prípadne o ktorých som počula.

Na svahu vo väčšine prípadov nekúpite typické bulharské pokrmy, akými sú napríklad Moussaka, šopský šalát, grilované mäsové guličky a podobne. Skôr sa budete "musieť uspokojiť" s pizzou, hranolkami či burgrom. Ale dajme si ruku na srdce, po výkone na lyžiach / snowboarde si karboše predsa zaslúžime.

V samotnom mestečku nájdete mnoho reštaurácií s tradičnými bulharskými jedlami. Tie sa zvýčajne nazývajú Mehana (čítaj mechana) a je dosť možné, že obsah jedálneho lístka si budete musieť pravdepodobne googliť. Väčšina jedál je však výborná, no diétu vám v tomto kraji neodporúčam. Bulhari majú radi múčne a zapekané jedlá. Na každom rohu taktiež narazíte na jedlá z grilu, či už mäsové guličky alebo zeleninu, ktoré vrelo odporúčam.

Tradičným alkoholickým nápojom v Bulharsku je "rakia" ideálne podávaná s ľadom. Keďže som tento výlet absolvovala po suchom februári a so značne zníženou toleranciou na alkohol, som túto degustáciu musela vynechať. Verím však, že raz sa jej chopím ako správna slovenka. V Bansku je veľmi veľa barov, v ktorých sa môžete počas návštevy kultúrne vyžiť. Žiaľ (a možno v rámci bezpečnosti počas corona časov aj našťastie) , my sme odchádzali 28.februára a reštaurácie a bary sa plnohodnotne otvárali 1.marca.

Kúpele

Ako lepšie zakončiť deň plný fyzických výkonov ako pri vode? Neviem síce, ako to funguje, keď globálne oteplovanie nespôsobí 15 stupňov v polovici februára a nesvieti vám slniečko ako v máji, avšak my sme si kúpanie v neďalekej dedinke Banja veľmi užili. Na tomto mieste nájdete veľké množstvo kúpelných komplexov (nečakajte však žiaden Zion Spa od Kempinskeho). My sme navštívili komplex Izgreva, kde nás vstupné stálo 5 eur no a combo dve kávy a pivo 3 eurá. Ak vás nepresvedčili ceny, tak verím, že termálna voda s výhľadom na hory to spraví.

Praktické informácie

Na koniec vám sem rada poskytnem praktické informácie, ktoré pomohli aj mne a ktoré určite pri návšteve oceníte.

Čo sa jazyka týka, je veľmi praktické ovládať aspoň základy ruštiny, keďže mnohé nápisy inak ako v azbuke neuvidíte. Tak isto starší obyvatelia Bulharska vedia skôr po rusky, ako po anglicky. Dokonca nám mnohí z nich rozumeli viac, keď sme na nich namiesto angličtinou rozprávali slovenčinou.

V súčasnej situácií je určite potrebné sledovať, aké obmedzenia, reštrikcie a povinnosti treba pri vstupe do Bulharska spĺňať. My sme leteli z Viedenského letiska, na ktoré bol vstup podmienený negatívnym PCR testom a respirátorom FFP2 počas celej návštevy letiska. Keď sme z Bulharska odchádzali, spoliehali sme sa, že Viedeň je len naša tranzitná destinácia a tak sme si mysleli, že test potrebný nebude. Chyba - na bulharskom letisku sme museli absolvovať antigénový test, ktorý nás síce stál 35 eur no stále lepšie, ako 120 eur vo Viedni.

Slovania sú od prírody tak trochu výmyselníci, a tak sa vám môže stať, že napríklad taxikári budú chcieť na vašej nevedomosti zarobiť. Pri príchode do Sofie mi veľmi pomohla aplikácia TaxiMe (ďakujem nemenovanému človeku, čo mi ju odporučil a posielam pusku), vďaka ktorej sme sa s maminou a našim 23 kilovým kufrom odviezli z letiska až do nášho hotela za 4 eurá.

Bulharská mena je bulharský lev avšak prepočítavanie na eurá je veľmi jednoduché - sumy iba vydelíte na polovicu. Opäť raz neodporúčam turistické zmenárne a treba si dávať pozor na turistické no name ATM (bankomaty) a využívať radšej banky samotné alebo bankomaty patriace bankám (v Bansku napríklad všade bankomaty FiBank).

Bansko musí byť nádherné aj v lete a určite sa tam nabudúce vyberiem práve za účelom turistiky. Ak teda nie ste lyžiari ale fascinujú vás hory, krásna príroda, dobré jedlo a celkovo užívanie si života, tiež je toto pre vás tá správna destinácia.

 

Na záver by som teda povedala, že možno je lyžovačka v Bulharsku trochu netradičná a cesta tam komplikovanejšia, no jednoznačne stojí za to. Investícia do letenky sa vám určite vráti vďaka nízkym tamojším cenám no a domáci vás opäť raz prekvapia svojou spontánnosťou, úprimnosťou a pohostinstvom (ktoré sa už často v iných lyžiarskych destináciách nevidí). V prípade akýchkoľvek otázok ma určite neváhajte kontaktovať prostredníctvom môjho Instagramu.

 

 

ZDIEĽAJ MÔJ ČLÁNOK