Mnohí z Vás (vrátane mňa) si pri slove „Bulharsko“ vybavíte krajinu, do ktorej ste keď ste mali 16 chodili na tábory kvôli lacným drinkom a každodenným / celodennným parties. Taktiež vo mne často evokovalo socík a to, ako mi mamina vravela, že to bola jej prvá dovolenka pri mori. A tak som si teda predstavovala preplnené pláže plné komunistických panelákov.

Covid nás však zasiahol a zmenil nám naše cestovateľské plány. Každý rok sa snažím navštíviť čo najviac krajín, ktoré som ešte nevidela. Tento rok bol na pláne New York a Miami. Nemusím Vám asi hovoriť, ako  som sa ako odchovanec na Sexe v meste a Gossip girl na tento výlet tešila. Nuž človek mieni a corona mení, tak sme väčšinu dovoleniek v lete absolvovali na našom krásnom Slovensku (stále chystám článok o Košiciach).

Nápad opustiť našu krajinu aspoň na pár dní prišiel vtedy, keď sa mamina spontánne rozhodla zainvestovať do apartmánu na Slnečnom pobreží a teda v Bulharsku.  No a tak ma neskôr presvedčila, aby som náš nový druhý domov aj ja navštívila. Samozrejme, koho iného som mohla zobrať so sebou, ako moju Xeňušku (pre tých, ktorí ma sledujete na Instagrame, toto meno určite nie je neznáme). A tak sa mi splnil môj cieľ a aj v šialenom roku 2020 som navštívila krajinu, v ktorej som nikdy predtým nebola.

Tak, ako z Gruzínska, som z tejto krajiny bola príjemne prekvapená. Keďže to bola cesta na začiatku Októbra a zároveň počas pandémie, netrúfam si spísať Vám sem tipy, keďže Sunny Beach často pripomínalo mesto duchov no a keď sme sa chceli ísť napríklad niekam najesť, museli sme si vybrať z cca 3 podnikov (ktoré sa aj tak v najbližších dňoch chystali zatvárať).

Čo Vám sem spíšem budú postrehy, ktoré som si všimla a možno aj pár vtipných príbehov, ktoré sme na tejto ceste zažili.

Pláž

Iste ste si všimli správy na sociálnych sieťach o tom, ako sa vďaka corone príroda aspoň trochu obnovuje. Do Dunaja sa napríklad konečne vrátili delfíny, no a tak podobne. Pre pláže to musí platiť niekoľkonásobne a sama som si to na Sunny Beach overila. Keď som pridávala fotky a videá z pláže, ľudia mi písali, že to vyzerá ako by som sa nachádzala niekde na panenských ostrovoch alebo Maledivách. More bolo prenádherné a rozbúrené. Prekvapilo ma veľkými vlnami, ktoré milujem. Bála som sa totiž, že to bude jeden z tých prípadov, kedy prejdete pol kilometra od brehu no a stále budete mať vodu po kolená. Okrem nás na pláži bolo veľmi málo ľudí. Jedným z nich bol postarší pán v červenom, ktorý k nám došiel veselý, držiac plastový pohár s priesvitnou tekutinou. Keď sa nám priznal, že je plavčík, tak nejak sme usúdili, že si asi dva krát dáme pozor na to, aby sme sa nezačali topiť 😀 .

Stravovanie

Keďže, ako som vyššie spomínala, väčšina podnikov sa nie len kvôli pandémii ale aj kvôli končiacej sa sezóne, zatvorili, veľa možností na užívanie si v reštauráciách sme nemali. Aj napriek tomu sme z toho vyťažili čo najviac. Stravovanie v Bulharsku je veľmi lacné (aj keď nie až tak, ako v mojom milovanom Gruzínsku). Mali sme to šťastie, že sme narazili aj na podniky, ktoré boli otvorené posledný víkend v týždni a tak mali 50% zľavu na všetko. ÁNO, NA ÚPLNE VŠETKO. A práve to milujem na týchto krajinách, že idete za účelom užiť si čo najviac no a nakoniec si to naozaj aj užijete, keďže za pár eur sa cítite ako na kráľovských hodoch. Nič proti krajinám západu, tie majú svoje neopakovateľné čaro, no práve toto ma na mojich študentských cestách baví. Jednoznačne odporúčam investovať do známeho šopského šalátu, tradičného bulharského grilovaného syru, rýb a mnohých morských plodov a mušlí za neskutočné ceny.

Bary

Bary na Slnečnom pobreží sú kapitola sama o sebe. Vraví sa, že slnečné pobrežie je taká lacnejšia Ibiza. To my posúdiť nevieme, keďže my sme ho navštívili ako post-apokalyptické mestečko s prázdnymi ulicami, barmi a plážami. Avšak tak, ako pri reštauráciách, aj z toho mála čo sme vystihli otvorené sme vyťažili čo najviac. Happy hour na drinky tu je mám pocit celý deň a dá sa na to veľmi doplatiť. Taktiež ak ste ženského pohlavia, je celkom možné, že k obedu dostanete tak ako my ako pozornosť od čašníka "tekilku" (ako to on sám nazval). Určite narazíte tiež na množstvo barov so živou hudbou no a v neposlednom rade stripclubov, ktorých tu je požehnane a pandémia ich nijak neodstavila.

Bizarnosti

Ak by som sem mala napísať všetky zážitky, ktoré sme za tých pár dní zažili, asi by to skôr bola kniha (a aj to asi nie voľnopredajná). Bulharsko je však určite miesto, na ktorom sa nemusíte krotiť a môžete sa zabávať. Dostalo nás niekoľko bizarností, ako napríklad stánok ponúkajúci tzv. "party pills". Čo to asi tak môže byť? Pán predavač v tom mal jasno - "legálna extáza". Musím povedať, že asi som už stará no do party pills som nezainvestovala (ak vy áno, prosím, napíšte mi, som strašne zvedavá"). Sortiment v sex-shopoch nachádzajúcich sa na každom rohu, to už je kategória sama o sebe. Chcete si priniesť domov nafukovacieho Donalda Trumpa? Nie je problém.

Nessebar

Popri zábave, pláži a.i. pokladám za dôležité sa pri každej ceste oboznámiť s kultúrou a históriou danej krajiny. Keďže Sunny Beach je pomerne novo-vystavaná oblasť, nie je tu toho až toľko čo spoznávať, ako v iných destináciach. Čo však jednoznačne stojí za reč je mestečko Nessebar, ktoré je oprávnene zaradené do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Mesto je založené starovekými grékmi už v 6.storočí pred Kristom a mnohé budovy sa zachovali dodnes. Okrem iného tu nájdete aj promenádu plnú reštaurácií s nádherným výhľadom na more no stále s prijateľnými cenami. Nesebar je v podstate polostrov, na ktorý sa dostanete mostom vedúcim od Slnečného pobrežia. Už samotná cesta je zážitkom a stojí za to, ju absolvovať.

Ružová kozmetika

Ak sa zaujímate o kozmetiku a beauty produkty, tak možno poznáte kozmetiku, ktorá sa vyrába z výťažku z ruží. Tie bulharské sú obzvlášť známe. VŠADE (a to naozaj všade, aj v najobyčajnejších supermarketoch) v Bulharsku zoženiete práve túto kozmetiku za zlomkové ceny. Ružová voda, ktorá je okrem iného dobrá najmä pre citlivú pleť, hydratáciu a iné, sa tu pohybuje v cenovej relácii 1-3€, čo je asi tretinová cena v porovnaní s našimi drogériami. Okrem ružovej vody tu však nájdete celú škálu kozmetických produktov od šampónov, krémov na oči a pleť, mydiel, balzamov na pery, peelingov až dokonca po džem vytvorení z ruže. Určite odporúčam si v kufri nechať miesto na nákup týchto kozmetických vychytávok, či už pre vás alebo ako darčeky pre rodinu.

Ružová kozmetika z obchodu v Nessebare

Praktické tipy

Na koniec vám sem ešte poskytnem tipy, ktoré sa vám na cestu budú hodiť. Veľmi málo Bulharov, tak ako to je typické pre krajiny tohto typu, hovorí po anglicky. Najmä pri starších generáciách pracujúcich v službách je praktické vedieť aspoň základy ruštiny.

Bulhari nemajú euro - ich mena sú levy. Sumy sú však veľmi jednoduché na prepočítanie -  iba ich vydelíte 2. Dávajte si však pozor na turistické pasce typu ATM bankomaty a zmenárne, ktoré si účtujú za výmenu eur niečo okolo 8€. Najlepší spôsob výmeny eur za levy je navštíviť oficiálnu banku (napr. Reiffeisen) a v ich bankomate si vybrať peniaze či priamo na pobočke eurá zameniť. Dávajte si však pozor, mnohé banky sú cez víkendy zatvorené.

Čo sa leteniek týka, my sme leteli z Viedne (lieta sa aj z Bratislavy ale Viedenské letisko mám radšej, je tam viac čo robiť v prípade, že vám mešká let alebo ste jednoducho stresovali a došli o 3 hodiny skôr) a základná cena letenky s RyanAirom bola 20€. Po poplatkoch za batožinu sa to vyšplhalo na 68€, čo je stále veľmi príjemná suma. Leteli sme do Burgasu, ktorá je od Sunny Beach vzdialený cca 20-30 minút.

 

Viem, že Bulharsko možno nie je exotická krajina, o ktorej by sa dalo toho toľko popísať. Ja si však myslím, že každá krajina je jedinečná svojou kultúrou, architektúrou, ľuďmi a mnohým ďalším. Ak vás Bulharsko zaujalo a rozhodnete sa jedného dňa, keď sa pán Igor rozhodne nás pustiť z domu, túto krajinu navštíviť, určite sa mi ozvite a ja Vám budem ochotná s hocičím poradiť a pomôcť, ak to bude v mojej kompetencii.

Ak ste sa dostali až sem tak ďakujem za Vašu pozornosť, mám Vás rada kamoši 🙂

ZDIEĽAJ MÔJ ČLÁNOK