Vitajte v 3. a zároveň poslednom pokračovaní môjho článku o Gruzínsku. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete niečo o mojich postrehoch ohľadom ubytovania a bezpečnosti v tejto krajine. Dúfam, že si poslednú časť článku užijete 🙂

 

5. Ubytovanie

Keďže sme hľadali ubytovanie na náš výlet týždeň pred príchodom, ponuka nebola už tak veľká, akoby sme to pozerali skôr. Aj napriek tomu sme však z ani jedného ubytovania neboli sklamaní!
Ako som už spomínala, Gruzínsko je plné luxusných hotelov. Za noc v luxusnom hoteli s výhľadom na mesto či more zaplatíte v priemere niečo viac ako 100 eur. Jednoznačne zažijete luxus a nádhernú atmosféru, no pre nás bolo atraktívnejšie ubytovanie u domácich. To viete nájsť už za 15 eur na noc (pre dvoch). Domáci vám často a radi poradia či spríjemnia pobyt. Dôležité je pozerať lokalitu, v ktorej sa dané ubytovanie nachádza. Všetky naše guest housy mali vlastnú kúpeľňu s WC, klimatizáciu, wifi a všetky sa nachádzali priamo v centre. A ÁNO, VŠETKY BOLI ZA CENU 15 EUR NA NOC (pre dvoch). V guest house v Tbilisi sme po príchode dokonca zistili, že namiesto izby máme celý starosvetský bytík aj s kuchyňou (so všetkymi spotrebičmi a dokonca mrazeným kuraťom v mrazničke!). Pol hodinu po príchode nám domáca klopala na dvere a doniesla teplé lievance (bolo asi jedenásť hodín večer).

Pokým sa rozhodnete pre strednú cestu, viete nájsť veľmi pekné, až priam luxusné ubytovania za cenu od 30 EUR do 60 EUR.

6. Bezpečnosť

Vzhľadom na to, že odkedy sa datuje história Gruzínska, bola táto krajina neustále osídľovaná, turisti sa môžu obávať, či popri neustálym bojom o svoju nezávislosť je táto krajina bezpečným miestom na dovolenku. Neskôr sa krajina stala súčasťou Ruska a Sovietskeho zväzu. Po jeho rozpade tu teda v 90tych rokoch 20teho storočia vznikli nepokoje. Od roku 2004 po nástupe aktuálneho prezidenta Saakašviliho sa situácia výrazne zlepšila a aktuálne patrí medzi krajiny s najnižšou mierou korupcie, keďže za ňu hrozia vysoké tresty.

Atmosféra aj v rušných mestách, či už počas dňa či noci je úplne pokojná. Na rozdiel od mnohých Európskych miest sa nemusíte báť predchádzať sa dokonca aj v nočných hodinách v centre mesta. Policajné autá často môžete vidieť odstavené či už v rušných uliciach alebo pri turistických pamiatkach 24 hodín denne. Samozrejme, ako v úplne každej krajine platí, že treba byť obozretní, no ja by som Gruzínsko popri krajinách, ktoré som navštívila, radila čo sa bezpečnosti týka na popredné priečky.

Dúfam, že ste si článok o tejto fascinujúcej krajine užili. V prípade, že sa rozhodnete ju navštíviť, budem rada ak využijete tipy, ktoré som Vám v článku ponúkla. V prípade ďalších otázok či dotazov sa na mňa kľudne obráťte na mojom profile na Istagrame - @llebedova.

ZDIEĽAJ MÔJ ČLÁNOK