Čo spravíte, keď uvidíte letenky do Portugalska za 40 EUR? No predsa kupujete! No a keď to stihnete ešte kým je Portugalsko zelené a môžete sa vrátiť bez karantény, o to lepšie. A tak sme v polovici júna absolvovali 5 dňový intenzívny výlet do Lisabonu a následne smerom dole do rozprávkového Algarve, plného útesov a najkrajších európskych pláží. O tom si budete môcť prečítať v ďalšom pripravovanom článku. V tomto sa zameriame práve na Lisabon.

Na Instagrame mi prišlo pomerne veľa správ, že by vás zaujímalo viac tipov a praktických rád ohľadom nášho výletu. Rozhodla som sa teda , že vám ich tu takto spíšem a zároveň si sem odložím moje krásne spomienky z tohto výletu. Tak poďme teda postupne na to a ja sa pokúsim byť aspoň v rámci možnosti stručná, aby ste tento článok zvládli dočítať do konca.

 

LISABON

Prvou zastávkou nášho tripu teda bolo obľúbené hlavné mesto Portugalska, Lisabon. Zohnali sme neskutočne krásny shared bytík z Airbnb priamo v centre mesta no a tak sme mali na skok tie najvýznamnejšie miesta v Lisabone (a štvorposchodovú Zaru hneď na rohu budovy!). V prípade záujmu o link na byt ma kľudne kontaktuje na mojom Instagrame.

 

Must see miesta

Praça do Comércio

Čo by to bolo za článok o Portugalsku, keby som ako prvé nespomenula najznámejšie námestie v Lisabone? Spomínam si, ako som v roku 2016 počas majstrovstiev sveta vo futbale (ktoré nakoniec vyhralo Portugalsko) prechádzala týmto námestím, plným fanúšikov v dresoch, ktorí sledovali svoj obľúbený tím na obrovských obrazovkách. Všetky významné udalosti sa teda dejú práve tu. No a k tomu je ešte aj nesmierne fotogenické :). Či už večer, alebo počas dňa.

 

LX Factory

LX Factory je koncept, ktorý pri svojej ceste do Lisabonu jednoducho nemôžete vynechať. Keďže som milovníkom industriálneho štýlu, vedela by som tu stráviť aj 3 celé dni. O čo vlastne ide?

V roku 1846 bola na tomto mieste pôvodne postavená továreň s rozlohou až 23 000m2. Dnes tu nájdete rovnako veľký areál, ktorý obsahuje viac ako 200 rôznych reštaurácií, barov, kaviarní, design housov, kancelárií či obchodov. My sme navštívili mexickú reštauráciu (nájdete blízko pri vchode), v ktorej sme si dali vynikajúce tacos, quesadillas, churros no a samozrejme tequilu a margheritu. Počas celej večere sme mali výhľad na slávny most 25 de Abril, pripomínajúci ten v San Franciscu (čo myslíte, ktorý bol postavený prvý? prezradím vám na konci článku 🙂 ).

 

Museu Coleção Berardo

Muzeá a galérie boli na dovolenke s rodičmi vždy taká tá povinná jazda, ktorú bolo treba v každom novom meste absolvovať. Čím ste starší si to však tiež začnete užívať, no a ešte keď ide o múzeum, ako je toto, o dokonalé poobedie máte postarané.

Museu Coleção Berardo sa nachádza blízko pri známej Belém Tower. Už na prvý pohľad vás uchváti minimalistická dizajnová architektúra (nám pripomínala arabské krajiny, čomu sa však v Portugalsku netreba diviť). Vstupné je (na rozdiel od podobných miest v iných krajinách) veľmi symbolické a to iba 5€ pre dospelých a 2,50€ pre študentov. Múzeum sa zaoberá moderným umením najmä z 20. storočia a nájdete tu napríklad mená ako Pablo Picasso, Marcel Duchamp, Piet Mondrian, Joan Miró, Max Ernst, Andy Warhol a.i.. Treba byť pripravený, že niektoré diela sú bizár, ale tak to už (najmä v modernom) umení chodí.

 

Botanická záhrada Estufa Fria

Obzvlášť v letných mesiacoh vie byť Lisabon dosť horúci, no a keď nedisponujete bazénom v hoteli, je fajn sa niekde ochladiť. Práve na to môže slúžiť návšteva botanickej záhrady Estufa Fria (už názov v latinčine znamená "studený sklenník"). Táto oáza je súčasťou parku Eduardo VII Park a rozprestiera sa na rozlohe až 1,5 hektára. Vstupné je opäť raz veľmi príjemné a symbolické - iba okolo 4€ dospelí a 2€ študenti.

 

 

Centrum / Pink Street / Belém / Miradouro a.i.

Zvyšok pamiatok som zaradila takto spoločne, lebo som predsalen sľúbila, že sa aspoň posnažím byť stručná. Centrum mesta určite treba pochodiť celé, popozerajte jednotlivé úzke uličky, výhľady (ktoré nájdete v sprievodcoch a mapách pod pojmom "miradouro"). Nenechajte sa popri tom odradiť od pouličných predajcov, ktorí vám počas dňa budú chcieť predať slnečné okuliare a vo večernejších hodinách "hash, weed, coca" (celkom diverzifikované portfólio). Jednoznačne sa prejdite (a určite aj odfoťte) na známej Pink Street. Nuž ako som už spomínala, jedna z najdôležitejších pamiatok Lisabonu je veža Belém a pri nej tiež obrovský chrám Mosteiro dos Jerónimos.

 

 

Gastro itinerár

Čo treba ochutnať

Táto kategória patrí vždy k vašim najobľúbenejším. Musím sa priznať, že Portugalsko som nikdy nepovažovala za krajinu, ktorá je významná pre gastro turizmus tak, ako napríklad Taliansko. Netreba jej však krivdiť, určite je niekoľko vecí, ktoré stojí za to ochutnať.

Myslím že mi odpustíte, keď ako prvý spomeniem už známy Pastel De Nata. Vždy keď som v Portugalsku jem kvantum pastelov (doslova niekoľko denne). Tentokrát som prvý krát ochutnala aj Pastel de Bacalhau, čo je vlastne taký slany brat Pastelu de Nata s rybou a syrom. Najlepší nájdete jednoznačne v Casa Portuguesa do Pastel de Bacalhau (napríklad pri hrade) kde si zaň síce priplatíte, no dostanete ho na paletke spolu s portským vínom v pohári, ktorý vám ostáva. Ceľkom pekný suvenír z ktorého sa najete a pripijete a to všetko za asi 12,50€.

Keď ste v Portugalsku, bol by hriech skočiť do McDonaldu alebo na kebab. Skúšajte najmä domáce ryby ( tuniak je obzvlášť výborný) , chobotnice, sea food a podobné prímorské špeciality. Ak by sme po našom výlete mali odporučiť dve tradičné portugalské jedlá, tak by to bola určite "bifana" a "francesinha". Bifana je známa portugalská špecialita - sandwich s jemným bravčovým mäsom (áno viem, nečakali by ste odomňa tip na mäso) no a na francesinhu odporúčam šetriť denný kalorický príjem. Prečo? Skladá sa z niekoľko vrstiev chlebu, 3 druhov mäsa, niekoľko vrstiev syru, volského oka a to všetko preliate omáčkou.

 

 

Prado

Na mojich cestách sa držím pravidla balansu a tak sa snažím naštíviť posh miesta no a aj také tie obyčajnejšie. Prado je dokonalý kulinársky zážitok v dizajnovom prostredí. Ak nájdete na tripadvisore recenziu nizkých cien, nenechajte sa oklamať. Ceny sú aj na Portugalsko nadpriemerné. Stojí to však za zážitok. Prado sa umiestnilo v rebríčku MICHELIN guide a zastáva sa pravidiel "from farm to table" a "sharing is caring". Tak sme si spolu dali 4 chody a každý sme si spolu rozdelili.

Prvým chodom bol domáci chlleba s olivovovým olejom a nejakou zvláštnou masťou (môj priateľ by vám o tomto vedel povedať viac) no a skromne konštatujem, že lepší chlieb som v živote nemala. Najlepšie utratených 4,50€. Ďalej sme mali hlivu na paprikovej omáčke, sardinku, jahňacie s cícerom a oranžové (!) víno. Do Prada každopádne odporúčam spraviť rezerváciu vopred.

 

 

A Minhota Da Prata

Asi najväčší highlight z reštaurácií v Lisabone a to najmä z dôvodu neskutočne priateľského majiteľa. Rodinná reštaurácia v centre Lisabonu, v ktorej majiteľ obsluhuje a jeho žena maká v kuchyni preto, aby pre vás pripravila dokonalé jedlo za veľmi príjemné ceny. Voči chobotnici som mala dlho predsudky, keďže vždy keď som ju ochutnala chutila ako guma. To sa vám tu nemôže stať, majiteľ nám sám vysvetloval, ako ju varia tak, aby tomu predišli (neprezradím vám, musíte si s ním pokecať sami 🙂 ). Tiež sme tu ochutnali už vyššie spomínanú francesinhu no a majiteľ bol tak milý, že nám na účet podniku priniesol aperitív a tiež výborný dezert.

 

 

O Trevo

No a ako som sľúbila, držím sa pravidla balansu. O Trevo pôsobí na prvý pohľad ako vývarovňa, do ktorej by turista nevstúpil, no prvý pohľad môže klamať. Jedlo je extrémne lacné no výborné. Práve na tomto mieste sme ochutnali domácu bifanu, ktorá tento podnik na internete preslávila a musíme povedať, že právom. Odporúčam 10/10.

 

 

Kaviarne

Lisabon je plný dokonalých štýlových kaviarní, v ktorých bežne espresso (po portugalsky "expresso") nestojí viac, ako 1€. Na každom kroku nájdete kaviarne v industrialnom štýle vyzdobené botanickými prvkami. Tiež ak máte radi specialty coffee, odporúčame napríklad aj kaviareň SO Roasters.

 

 

Zážitky

 

Fado

Tip na ideálne rande v Lisabone? Navštívte jednu z "casa de fado". Čo je to fado? Ide o typický portugalský hudobný žáner, pre ktorý je typické, že znie tak trochu "smutne". Jeho začiatky sa dátujú cca do roku 1820 a piesne môžu byť o čomkoľvek, najmä však bývajú o mori, láske k Portugalsku či láske celkovo. No a večer v casa de fado je dokonalým zážitkom, keďže si dáte výbornú večeru s domácim vínom pri živej hudbe. V Lisabone je ich určite mnoho, no my sme boli nadmieru spokojní s O Corrido - Casa de fado.

Letné festivaly (jún)

Jún je pre Lisabon typický festivalmi. Najznámejší je Festival sv. Antona, ktorý sa uskutočňuje konkrétne 12. júna, avšak je sprevádzaný celomesačnými oslavami. Jún je teda pre Lisabon najlepším mesiacom na návštevu. Žiaľ, toto je jedna z vecí, ktoré nám zobrala (aspoň tento rok) corona no a tak sme oslavy nezažili.

Praktické informácie

Opäť raz som sa nechala uniesť a v predošlých kategóriách som sa rozpísala viac, ako by som chcela. Ku koncu vám sem teda zhrniem len pár praktických rád najmä ohľadom logistiky a dopravy.

Do Lisabonu lietajú nízkonákladovky (wizzair, ryanair) a tak sa ceny leteniek pohybujú naozaj nízko. V meste samotnom je veľmi praktické presúvať sa metrom , známou žltou električkou alebo sa ubytovať priamo v centre a presúvať sa peši (alebo shared kolobežkou). Ak sa chcete tak, ako my, presunúť na juh alebo kdekoľvek inde, určite využite služby Flixbusu.

Ďakujem, ak ste sa dočítali až sem 🙂 vašou odmenou je odpoveď na otázku , ktorý most bol postavený ako prvý - odpoveď je Golden Gate Bridge v San Franciscu (1937 - presne 30 rokov pred mostom 25 de Abril v Lisabone).

ZDIEĽAJ MÔJ ČLÁNOK