Aj napriek tomu, že Marrakech bol pre mňa iba krátkym výletom na spríjemnenie konca prázdnin, myslím že v meste samotnom sme videli a robili všetko, čo pokladám za dôležité (a o ostatnom som počula, čiže vám o tom viem napísať tiež). Moje srdce si získalo mnoho miest a krajín (kto ma pozná vie, že Bangkok či Praha sú moje srdcovky) no Marrakech práve medzi tie nepatrí. Je to však mesto, ktoré určite odporúčam vidieť a precítiť jeho atmosféru. Tento článok rozdelím do tzv. "checklistu" vecí, ktoré by ste mali v Marrakechi vidieť či vyskúšať.


Článok pokračuje pod reklamou
 

 

1. Námestie mŕtvych

V preklade Jemaa el-Fna je zároveň aj hlavným námestím Marrakecha nachádzajúcim sa v medine (starom meste) . Svoje pomenovanie získalo podľa toho, že sa na ňom v minulosti vykonávali popravy. Teraz však nekorešponduje so svojim názvom, keďže každý po jeho návšteve usúdi, že je až príliš živé. Ožíva obzvlášť v nočných hodinách, kedy je preplnené domácimi a turistami, ktorí nakupujú, sledujú veštice, show s hadmi a kobrami či večerajú v miestnych streetfoodoch, ktoré ešte posilnili moju fóbiu zo slimákov. Ak však tento pokrm máte radi a narozdiel odo mňa neutekáte na kilometre ďaleko keď vidíte fešáka ulitníka u babky na záhrade, jednoznačne ho vyskúšajte práve tu. Na námestie je najlepší výhľad z kaviarne Cafe De France, kde si zároveň oddýchnete od ruchu a budete sa cítiť bezpečne. Ceny nie sú vysoké, či už sa rozhodnete pre večeru alebo iba kávu.

2. Jardin Majorelle a Yves Saint Laurent Museum

Marrakech sa zvykne nazývať aj červeným mestom vďaka jednotnej farbe budov, ktoré sa v ňom nachádzajú. Na fotkách, ktoré nájdete na internete, však uvidíte najmä fotky z nádherných farebných záhrad plných zelene. Jednou z nich je najkrajšia a najznámejšia - Jardin Majorelle. Svoj názov získala vďaka orientálnemu maliarovi Jacques Majorelle-ovi, podľa ktorého bola pomenovaná aj modrá farba, ktorá sa v tejto záhrade zväčša nachádza. Po jeho smrti ostala opustená, až dokým ju neobjavil a nezrekonštruoval známy módny návrhár Yves Saint Laurent. Z tohto dôvodu sa hneď vedľa nej nachádza jeho múzeum, ktoré ste na fotkách už určite videli. Múzeum je krásne no pomerne malé. Skladá sa z troch miestností a reštaurácie. Určite odporúčam navštíviť obchod so suvenírmi a doniesť si napríklad pohľadnice či plagáty a prelistovať knižky o jeho pozoruhodnej tvorbe a živote. Vstup do záhrady vás vyjde 7 eur no a ak ho chcete spojiť s návštevou YSL múzea si budete musieť priplatiť ďalších 10 eur. Odporúčam navštíviť v skorých ranných hodinách alebo kúpiť lístky cez internet, keďže rad čakajúci na lístky je dlhší ako ten na základnej škole, keď boli na obed lekvárové buchty.

3. Bývanie v riade

V Marrakechi sa taktiež nachádzajú známe siete hotelov, pričom najväčší a najznámejší je hotel Mamounia. Ja však odporúčam bývať v tradičnom marockom mestskom dome tzv. "riade". Tieto domy v minulosti obývali celé rodiny, pričom podmienkou bolo, že vždy v jeho strede sa nachádzala záhrada. V medine nájdete veľké množstvo riadov vo veľmi dobrej lokalite. Riad, v ktorom sme bývali my, sa nachádzal cca 7 minút chôdze od hlavného námestia (viď bod 1). Jeho názov je Riad Safran et Canelle, bol našim útočiskom počas horúcich rušných dní, keďže sme Marrakech navštívili v čase najväčších horúčav - v auguste (domáci nám odporučili, že najlepší čas kedy navštíviť Marrakech je marec, mesiac knihy). Pre mňa sa stal mojou srdcovkou a najkrajším riadom v Marrakechi aj napriek tomu, že mi došlo do správy, že najkrajší riad je ten, ktorý žena poriadne umyje (to ešte nevideli ten z umývačky).


Článok pokračuje pod reklamou
 

 

4. Tradičný "hammam"

Nie, nejde o žiadnu tradičnú marockú pochúťku. Kedysi nebolo pre domácich typické, že ich domácnosti mali vlastné sprchy či vane a tak chodievali do tzv. „hammam“ centier. Dnes slúžia najmä ako typická atrakcia pre turistov. Hammam spočíva v tom, že vás marocká tetuška vyumýva tak, ako vás Boh stvoril (neprekvapte sa, ak náhodou aj pani masérka bude „hore bez“, ako tá naša). Pri hammame sa používa tradičné marocké čierne mydlo, následne si posedíte v saune, po ktorej dostanete peeling. Maročanka vám ošmirgľuje snáď asi ešte polroka starú kožu no a neskôr si oddýchnete pri masáži celého tela, ktorá konkuruje tej thajskej.
Hammam centrá nájdete po celej medine. Kvalita závisí samozrejme od ceny. Ak chcete taký ten autentický hammam v jemne ošarpanom prostredí, počas ktorého sa budete cítiť ako typický Maročan v 19. storočí, hlboko do do peňaženky siahať nemusíte. Práve taký som absolvovala ja. AK však chcete zažiť trošku pokojnejší a luxusnejší zážitok si hammam predtým overte a zájdite do o triedu vyššieho, kde budete v nádhernom prostredí (a zároveň budú asi aj zamestnankyne oblečené).

-POKRAČOVANIE V 2. ČASTI-

ZDIEĽAJ MÔJ ČLÁNOK