Tí z Vás, ktorí sledujú už nejaký ten čas na Instagrame mňa a moje nekonečné throwbacky viete, že Thajsko samé o sebe, aj napriek prívlastku „novodobé Chorvátsko“ ktorý som už pár krát započula (lol), si získalo moje srdce. Už po prvý krát som to vedela a mojou druhou návštevou som sa v tom ešte utvrdila. Aj napriek tomu, že nie vždy na našich cestách bolo všetko ružové – vrátane mediálne známej tropickej búrky najsilnejšej za xy rokov počas ne-monzúnového obdobia ( vďaka ktorej som bola na dve minúty mediálne známa aj ja a zistila, že zverejnenie vlastného priezviska do hlavných TV správ na JOJ-ke je efektívnejšie ako sám Tinder! ) je pre mňa táto krajina stále ekvivalentom nepredstaviteľnej energie, ľudskej pokory , kultúry a zároveň určitej bizarnosti. Ako v každej krajine, v ktorej sa nachádzam počas ciest, aj v tejto sa snažím vždy infiltrovať čo najviac do reálneho života Thajčanov, a čo najmenej sa správať ako basic white tourist. Taktiež však nemôžem ešte povedať, že by som sa po mojich dvoch návštevách Bangkoku (a Thajska ako takého) považovala za stopercentného odborníka a preto tipy, ktoré Vám v nasledujúcom článku poskytnem sú čisto subjektívne, ktoré pomohli a spríjemnili tento výlet mne a myslím, že by mohli zároveň aj Vám 🙂

(nesnažím sa v tomto článku poskytnúť odborný cestopis a ani detailnú históriu , samozrejme že dychberúca Ayutthaya či kráľovský palác sú must haves tohto výletu, na to máme však odborné články a knihy, ktoré nájdete všade po internete)

 


Článok pokračuje pod reklamou
 

 

1. Street food over fancy food

Ako som spomínala, snažím sa aklimatizovať čo najviac krajine, v ktorej sa práve nachádzam. To sa väčšinou najviac odráža na stravovaní. Tak, ako si v Paríži nedám pizzu ale croissant či zákusok v LaDureé, tak ani v Thajsku nepôjdem na bravčovú panenku so zemiakmi (aj keď to by som tam asi ani nenašla). Práve naopak, už na začiatku som pochopila, že minimálne pre mňa je tu tou správnou voľbou práve tzv. street food. Nie len že som tu jedla asi najlacnejšie obedy a večere v mojom živote ale jedlo bolo vždy dokonale chutné a výživné. Aj napriek predsudkom, ktoré by ľudia mohli mať voči podmienkam, v ktorých je street food pripravovaný, nikdy som nemala po konzumácii jedla tohto typu zdravotné problémy (aj keď, povedalo dievča čo pije kapustovú vodu a skonzumuje abnormálne množstvo čokolády na posedenie, čiže treba brať s rezervou).

Medzi moje obľúbené voľby patrí green curry soup (ktoré je taktiež mojim najobľúbenejším jedlom ever, preto som si ho tu dávala MINIMÁLNE raz denne), satay – bravčové či kuracie mäso na paličkách (aj napriek tomu, že mäsu za normálnych okolností až tak neholdujem, toto mi chutí ), čerstvé ovocie (ananás, mango, melón, dragon fruit…). Tento rok som objavila dve ďalšie vychytávky a to pečené banány a pre milovníkov pečených gaštanov IBA v Čínskej štvrti – kilo ošúpaných (!!!!) za cca 5€.

2. Nákupy v Bangkoku

Ak idete do Thajska s vidinou nákupov, nakupujte v Bangkoku. Nenechávajte si svoje nákupy až na ostrovy v domnienke, že tam nájdete dačo lepšie či lacnejšie. Práve naopak, nie len že tam v teple nebudete mať chuť behať po obchodoch, ani výber nie je bohvieaký a ceny sú takmer dvojnásobné.

Bežne nájdete oblečenie, obuv a elektroniku na trhoch a stánkoch. V moderných štvrtiach sú však aj obrovské obchodné domy – my sme navštívili (žiaľ) iba Terminal 21, ktorý je zorganizovaný na štýl letisiek rôznych krajín – každé poschodie predstavuje inú krajinu.


Článok pokračuje pod reklamou
 

A ak je jedna vec o ktorú Vás môžem poprosiť – nezjednávajte cenu trička z 5€ na 3€. Doma necháte v Zare stovky eur a vraciate sa domov do teplej postele a plnej chladničky , no thajčan sa vracia domov do chajdy pri rieke, bez čistej vody a často aj strechy.

3. Khao San Road

Jednoznačne moje najobľúbenejšie miesto v celom Bangkoku! Samozrejme nie je pre každého. Pokým pociťujete úzkosti pri hlučnej hudbe, dave ľudí a víre svetiel, radšej sa tejto ulici, preslávenej DiCapriovou „Plážou“ vyhnite. Mne toto kuriózne miesto natoľko učarovalo, že sme sa s rodičmi (áno s rodičmi, nechcem si predstavovať aké by to bolo prísť sem dokonca s kamarátkami) rozhodli tráviť Silvestra 2018 práve na streche jedného z hotelov, situovaných tu. A dobre sme spravili, ohňostroj o polnoci síce vypukol v modernej štvrti pri mrakodrapoch, ale najväčšia párty bola pri nás. Myslím, že kapacita ulice sa prekročila asi tak o 10 tisíc ľudí už okolo jedenástej (rada preháňam, nemám šajnu ako môže vyzerať 10 tisíc ľudí pokope).

Ak sem však nejdete počas osláv Nového roka, zažijete taktiež jednu z nezabudnuteľných parties, ktoré sa tu konajú každý deň. Ulica je epicentrom všetkého stelesnujúceho Bangkok pre pravého turistu. Od masážnych salónov (ceny sú vo všetkých jednotné – nízke obviously , cena za olejovú masáž celého tela sa pohybuje okolo 8€, pre vyvolených niekedy happy ending included 🙂 to ja ale neviem) cez už spomínaný street-food až po „buckets“ obsahujúce alkohol (pre bežného stredoeurópana však sklamanie, cena nízka no percento alkoholu tiež). Samozrejme ako všade platí, že treba na seba dávať pozor.

 

4. Plávajúce Trhy

Či už minulý rok alebo tento, jednou z najväčších atrakcií pre nás boli plávajúce trhy. Je to taká tá turistická povinnosť, ktorú absolvuje väčšinou každý, kto do tohto mesta dojde.

Počas našej prvej návštevy sme si vybrali Khlong Lat Mayom. Nejde o najväčší a najznámejší ale o najbližší k centru, vzdialený od neho asi 20 minút .Najrozumnejšie je zobrať si taxík v doobedných hodinách. Tento rok sme sa rozhodli pre Taling Chan Floating Market a tento nás zaujal viac – väčší počet trhových lodiek. Oba patria medzi tie autentickejšie, kde stále stretnete najmä domácich nakupujúcich čerstvé potraviny – narozdiel od najznámejšieho Damnoen Saduak, ktorý slúži už takmer iba ako turistická atrakcia. Pozorne si však pozrite otváracie hodiny trhov – väčšinou sú otvorené iba cez víkendy a doobeda.
Ako prvé odporúčam prezrieť a pochodiť celý trh – spraviť si prieskum toho, čo trhovníci ponúkajú. Neskôr na to už nebudete mať ani energiu a asi ani trpezlivosť – trh sa naplní ľudmi ako Aupark pred Vianocami. Medzi raňajkami a obedom odporúčam absolvovať jednu z okružných jázd loďou, kedy vás domáci posprevádzajú kanálmi naokolo a vy uvidíte historické budovy, chrámy no taktiež chudobné príbytky domácich. Treba dávať pozor na uvádzanú dĺžku jazdy – ak je príliš dlhá, je dosť možné že vás povlečú po rôznych trhoch, z ktorých niet úniku.


Článok pokračuje pod reklamou
 

Akonáhle odbije čas obeda, prichádza tá najlepšia časť. My sme si z toho spravili atrakciu – rozdelili sme sa, v každom stánku si kúpili nejakú sladkú či slanú maličkosť, obsadili si stôl a poukladali si naň nazbierané pochutiny a spravili si tzv. vlastné švédske (thajské) stoly. Aj napriek tomu, že som väčšinou nemala ani šajnu čo som to vlastne zjedla (t.j. napríklad neurčité ružové rezance) bolo všetko, ako už tu býva zvykom, výborné!

5. Striedajte hotely

Teda minimálne ak ste milovník hotelového života tak, ako ja. Od hotelových raňajok, cez čerstvé hotelové obliečky až po mydielka a šampóniky, ktoré si na konci výletu každý z nás nahádže do kabele (nech hodí kameňom, kto je nevinný a nikdy to nespravil). V meste nespočetných možností, akým Bangkok je, by bola škoda obmedziť sa iba na návštevu jedného hotela. Ideálne je začať pobyt ubytovaním sa v historickej časti Bangkoku, neďaleko kráľovského paláca či spomínanej Khao San Road. Tým pádom budete mať všetko po ruke a nebudete musieť strácať čas dopravovaním sa na miesta. Keď už z historickej časti uvidíte všetko, stojí za to presunúť sa do modernej časti (my sme bývali v mestskej časti Sukhumvit), do jedného z hotelov s výhľadom na Bangkokské dychberúce mrakodrapy. Pomer cena výkon opäť raz nesklame a za cenu obyčajného trojhviezdičkového hotelu v západnej Európe získate doslova luxus. Napríklad noc v hoteli Lebua State Tower, známeho z filmu Hangover, vás vyjde okolo 150€, pričom väčší luxus už snáď dosiahnuť neviete. Ak nie na ubytovanie, tento hotel určite stojí aspoň za drink (ktorý vás vyjde okolo 30€, ale absolutely worth it, aj napriek tomu že sme túto časť neabsolvovali verím, že s kamarátmi to ešte raz dobehneme).

6. Plávajte, tuktukujte, taxíkujte…

Jedným z nápadov pochádzajúcich od mojej maminy bolo, že počas každej našej návštevy tohto mesta vyskúšame každý spôsob dopravy, ktorý sa nám ponúka. A tak sme sa presúvali z centra do modernej štvrte Sukhumvit ľoďou (suverénne asi najlacnejší spôsob dopravy, avšak neodporúčam podpätky, treba preskakovať z móla na palubu) plnou domácich, presúvajúcich sa do práce či mníchov (ktorých sa nemôže žena dotknúť, treba dávať pozor, prípadne poskytnúť almužnu, ktorá vraj pomáha mníchovi očistiť svoju karmu a postupne docieliť stav nirvány) .

Taxíky sú v Bangkoku lacné. Jeden zo známych mýtov je, že treba nastupovať do ružových, lebo tie žlté nezapínajú taxametre. Nám sa však overilo, že všetky ceny sú porovnateľné, len treba zjednávať (v tomto prípade to schvaľujem, pohonné látky a autá drahé nemajú!). Dostal nás systém taxíkov na letisku, kedy ste si zobrali svoje poradové číslo a čakali kým sa dostanete k taxíku – stále lepší systém ako slovenské pošty, tí aziati to proste vedia. Inak sú taxikári veľmi milí a zhovorčiví. Aj napriek tomu že po anglicky vás vedia akurát tak pozdraviť, odídete z taxíku určite s pocitom lepšej konverzácie ako z tej s večne sťažujúcimi sa bratislavskými taxikármi, ktorí často nenávidia počasie, cesty, seba a vlastne aj vás.

Najznámejšia forma dopravy sú tzv. tuktuky. Táto turistická atrakcia je praktická na krátke vzdialenosti, do diaľky by som to však neriskovala pri Bangkokskej premávke. Taktiež ich ceny sú totožné s tými taxikárskymi.

V modernej štvrti sa môžete presúvať metrom – tým nadzemným. Tu môžete stretnúť takmer výlučne domácich, presúvajúcich sa do práce a z práce.

Do známej historickej Ayutthaye sme sa rozhodli ísť s osobným šoférom. Tento variant bol síce drahší ako ostatné, avšak určite efektívny a praktický, keďže šofér nás povozil po všetkých dôležitých miestach a nechal nám toľko času, koľko sme potrebovali. Za celý deň cestovania sme mu zaplatili niečo okolo 100€ a objednávali sme ho dopredu na internete.

7. Otvorte oči, nebojte sa

Vzhľadom na mnohé americké filmy získal Bangkok akúsi povesť nebezpečného mesta (či už Pláž alebo spomínaný Hangover). Musím však povedať, že som sa tu cítila oveľa bezpečnejšie ako napríklad v Paríži, nočnej Prahe či v podchode na Trnavskom mýte (ešte predtým ako bolo prerobené na fancy obchodné centrum). Pokora a vďačnosť thajčanov sa odráža vo všetkých službách, najmä vtedy, keď im ju viete opätovať. Nezatvárajte oči pred ničím a neobmedzte sa výlučne na povinné turistické zastávky. Nebojte sa vojsť do bočných uličiek (ale nie zas úplne tých najbočnejších) , pretože práve v týchto často nájdete tú už často stratenú autentickosť a pravú energiu tejto krajiny. Iba takýmto spôsobom načerpáte zážitky, ktoré Vám zostanú do konca života a budete nimi môcť obohatiť aj ľudí okolo Vás.

Ak sa teda v blízkej dobe chystáte do Thajska, jednoznačne odporúčam Bangkok nevynechávať z Vášho itineráru. Dúfam, že Vám moje tipy pomôžu aspoň trochu a samozrejme ešte jeden krátky:

 

Enjoy and don´t forget to take pics.

ZDIEĽAJ MÔJ ČLÁNOK