Prahu už dlhé roky zaraďujem do mojej top 3, čo sa miest celosvetovo týka. Zbožňujem jej čarovnú atmosféru cez deň a často pomerne bizarnú atmosféru v noci. Či už ju navštívite v lete alebo v zime, vždy má čo ponúknuť. Nasledujúce tipy čo Vám ponúknem očarili mňa a tak dúfam, že spríjemnia výlet aj Vám.

 

KULTÚRA

Nie nadarmo sa vraví „starý ako Praha“. Vďaka bohatej histórii tohto mesta dnes môžeme obdivovať množstvo pamiatok či múzeí. Jednou z najznámejších je samozrejme Pražský hrad no ak ste do tohto mesta zavítali už po niekoľký krát a túto jeho dominantu poznáte, mám pre vás pár tipov na zaujímavé miesta:

Národní muzem

Pravdepodobne viete, že Národní muzeum, ktoré zdobí začiatok Václaváku bolo vyše 10 rokov pre rekonštrukčné práce zatvorené. Nedávno bolo však slávnostne otvorené a ja Vám odporúčam toto dychberúce miesto navštíviť. Rekonštrukčné práce síce trvali dlho no stoja za to. Expozícií síce ešte veľa nie je, no kochať sa môžete najmä architektúrou. Odporúčam kúpiť lístok cez internet, ktorý stojí niečo v prepočte cez 10 EUR a máte vďaka nemu vstup do ďalších 9 múzeí (napríklad Nové národní muzeum či Vitkovský památník) a nebudete musieť čakať v rade dlhšom ako pokladňa v Kauflande v nedeľu doobeda. Taktiež odporúčam navštíviť hneď na začiatku otváracích hodín (a teda 10:00) kým miesto ešte nie je zaplnené turistami.

DOX

Nie, nejde o kratšieho brata stravných lístkov DOXX. Centrum súčasného umenia DOX je pastvou pre oči pre každého milovníka moderného umenia (a nie len pre neho). Nachádza sa v časti Holešovice, čiže je potrebné si zobrať taxík alebo verejnú dopravu, no cestu neoľutujete. DOX je priestor bývalej továrne s rozlohou až 6 tisíc m2. Možno poznáte z fotiek jeho známu drevenú vzducholoď. Okrem nej je priestor plný kontroverzného umenia na zamyslenie, krásnych sklených sôch či iného. Vstupné pre študentov je úplne zanedbateľná suma.

Veletržní palác

Vo veletržnom paláci sa môžete tešiť na známe mená ako Monet či Picasso. Rezervujte si minimálne dve či tri hodiny, ak chcete vidieť všetky expozície. Vstupné pre stále výstavy je pre študentov dokonca zdarma.

 

STRAVOVANIE

Praha je, čo sa gastro turizmu týka, viac než rozvinuté mesto. Preto keby som chcela uviesť všetky návštevy-hodné miesta, by sa to tu podobalo skôr na Zlaté stránky.Ponúknem Vám aspoň tip na dve miesta, ktoré za posledné obdobie očarili mňa, nech sa nemusít ebáť že pri najbližšej návšteve narazíte na turistickú pascu so sviečkovou za 20 EUR.

Špejle

Vyššie som spomínala moje najobľúbenejšie bistro no a postupne sme sa k nemu dostali. Špejle sú tzv. „tapas bar“. Ponúkajú zaujímavý koncept, kedy si na základe toho na čo máte chuť vyberiete zo studených, teplých a sladkých pokrmov. Do každého jedla je zapichnutá „špejle“ (špajdľa) na základe ktorej viete, aký vysoký bude váš účet (1 špajdľa – 29Kč). Nájedia sa tu vegetariáni aj mäsožravci. Ak sem zavítate večer (alebo kľudne aj cez deň, nesúdim) si môžete vybrať z najširšej kombinácie Gintonicov v Prahe a vyskladať si ho podľa seba. Zároveň odporúčam grepový Aperol Spritz!

Chilli point

Z tohto odporúčania sa poteší iba to percento populácie, ktoré obľubuje pikantné jedlá. „Chilli is a legal drug“ je heslom tejto reštaurácie. Má jedinečný dizajn - v podzemí nájdete útulnú reštauráciu vyzdobenú maľbami chilli všetkých druhov zatiaľ čo pri vstupe môžete nakúpiť všetky tieto druhy chilli do zásoby v ich obchode. Reštaurácia sa nachádza v úplnom centre Prahy. Okrem Á la carte menu ponúka aj obedové menu (vždy jedno jedlo vege a samozrejme, každé pikantné) ktoré je rovnako kvalitné, keďže ich obe robí ten istý šéfkuchár. Kvôli prijateľnej cene menu a malému priestoru odporúčam spraviť si rezerváciu dopredu.

KAVIARNE

Tak, ako pri otázke stravovania, aj pri kávičkovaní nám Praha ponúka širokú škálu príjemných miest. Všetci dôverne z internetových fotiek poznáme kvetinové Cafe Chloe či najznámejšiu reštauráciu s legendárnym výhľadom U Prince. Ak však nechcete behať stále po tých istých miestach, jednoznačne navštívte tieto:

U Laury

Túto kaviareň a vináreň v štýle romantických francúzských terasiek na Malej strane som objavila, keď som sa sama už po niekoľký krát prechádzala po Prahe. Svoje čaro má žiaľ iba v lete no stojí za to. Nachádza sa vo dvore jednej z uličiek a bude pre Vás príjemným oddychom po zdolaní preľudneného Karlovho mosta.

Kaviareň DAMU

Kaviareň DAMU sa nachádza na rušnej ceste zo Staromestského námestia na Karlov most. Aj napriek tejto lokalite však nejde o turistickú pascu ale o kaviareň prevádzkovanú študentami divadelných a muzických umení (z tohto dôvodu sa v jej priestoroch nachádza aj divadlo). Ceny sú doslova študentské, tak ako atmosféra. Kapacita je pomerne veľká, počas dňa je miesto ideálne dokonca aj na učenie, no a večer samozrejme ožíva.

La Petite France pekáreň

Človek by si po prečítaní tohto článku mohol myslieť, že mám záľubu v malebných francúzskych kaviarniach a asi by nebol ďaľeko od pravdy. La Petite France sa nachádza taktiež v centre mesta a je výborná ako miesto na raňajkový croissant, lungo a sledovanie rušnej ulice. Večer, poobede (alebo kedy máte chuť) sa zas zastavte na Aperol alebo prosečko.

 

 

VOĽNÝ ČAS

No a keď už budete kultúrne obohatení, najedení a prekávičkovaní, príchádza čas na socializovanie sa a iné aktivitky.

Lodičky

Ak ste v Prahe už všetko videli či vyskúšali, predpokladám že toto ešte nie. Ako najlepšie sa dá pozerať na staré mesto, Pražský hrad či Karlov most? Predsa zo šlapacieho vodného bicykla (ak na jachtu s jacuzzi ešte zarobené nemáte, tak ako ja). Stanice, v ktorých si šlapadlo môžete prenajať, nájdete blízko pri Náplavke (na tzv. Slovanskom ostrove).

Letná

Jeden z najkrajších výhľadov na Prahu máte práve z tohto miesta. Ak sa v Prahe vyskytujete často, Letná je pre vás pravdepodobne známym pojmom. Každý večer, najmä počas leta, sa toto miesto naplní ľudmi a ožíva. Na internete si viete pozrieť aktuálne akcie (napríklad DJ či živá hudba).

Vítkovský výhľad

Tak do tretice uzatvárame krásne výhľady na Prahu Vítkovským výhľadom. Toto miesto by sa dalo zaradiť aj do prvej kategórie, keďže sa pri tomto známom pamätníku nachádza aj Vítkovské muzeum. Ak ste si zakúpili lístok cez internet do Národního muzea, toto je jedno z múzeí, ktoré máte v jeho cene. Keď sa pokocháte výhľadom, v muzeu nájdete veľa informácií o histórii Českej Republiky.

Stromovka

Stromovka je niečo ako Central park Prahy. Je to nádherný park plný mnohých bistier a kaviarni. Po kratšej prechádzke narazíte na kontajner, ktorý je obklopený príjemným posedením, tenisovým a volejbalovým ihriskom. Ide o podobný koncept ako Letná, čiže odporúčam na internete pozrieť, aké aké podujatie sa tu práve koná. Môžete sa zúčastniť napríklad koncertov, letného kina alebo hudby od DJ-a. Na rozdiel od Letnej je Stromovka vhodná aj pre rodiny s deťmi.

ZDIEĽAJ MÔJ ČLÁNOK