Moji spoluobčania z Bratislavy vedia, že nájsť zaujímavý program v tomto meste nie je až tak jednoduché. Aj napriek tomu, že rôznych aktivít v mojom meste postupne pribúda, aj tak sa mi často nepodarí vymyslieť v piatok večer nič originálnejšie, ako posedenie pri vínku vo Vieche malých vinárov s chipsami a olivami zadarmo. Na tom síce nie je nič zlé, no po čase sa vám to zunuje a chcete zažiť niečo obohacujúcejšie.


Článok pokračuje pod reklamou
 

Netajím sa tým, že veľmi rada maľujem (absolvovala som napríklad 9 rokov výtvarnej na ZUŠ či pravidelne otravujem môjho umeleckého priateľa, aby ma zobral do ateliéru a spravili sme si spoločnú maliarsku session), jedného dňa mi teda na Instagrame pristála pozvánka na zážitkové maľovanie v Bratislave. Samozrejme, že som ju hneď prijala.

Zážitkové maľovanie Paintpeople priniesla do Bratislavy krásna a šikovná ruska Julia Vulchova. Maľovanie sa koná pravidelne niekoľko krát do týždňa v romantickom podniku s pivnicou v centre Bratislavy. Na webstránke Paintpeople si viete prezrieť všetky maliarske námety a vybrať si ten, ktorý sa Vám páči najviac a chceli by ste ho mať zavesený vo svojej domácnosti (áno, obraz si po namaľovaní totiž odnesiete domov). Tí, čo ma poznajú nebudú prekvapení keď prezradím, že ja osobne som sa nevedela rozhodnúť medzi motívom avokáda a vína. Nakoniec vyhral motív lejúceho sa červeného vína a tak som 29. februára 2020 ako poctivý občan odvolila a vybrala sa namaľovať si môj obraz.

Profesionálny maliar Paintpeople vás počas celého trvania akcie usmerňuje, no a zároveň si s vami aj povtipkuje. Počas prestávky prídu na rad chlebíčky, a tak po maliarskom výkone a prosečku (ktoré je v cene vstupenky na túto akciu) sa samozrejme aj najete.

Odvtedy uplynulo niekoľko piatkov no a ja som sledovala aktivitu Paintpeople na Instagrame. Ako milovník marketingu oceňujem to, ako sa šikovná zakladateľka Julia vždy prispôsobila situácii a vymýšľala neustále nové akcie. Čo ma dostalo najviac bolo, keď som zbadala na Instagrame Paintpeople oznámenie udalosti – maľovanie aktu podľa živého modela. Myslím, že podobná akcia u nás doposiaľ nebola a tak som vedela, že takýto zážitok si nemôžem nechať ujsť.

Otázka, ktorá mnohým z Vás (tak ako aj mne) napadla je určite to, či bol model vyzlečený celý, alebo mal aspoň nejakú časť svojho tela zahalenú. Odpoveď je taká, že profesionálny model z Viedne sa pred nás postavil (teda posadil) tak, ako ho pán Boh stvoril. Dalo mi teda celkom zabrať namaľovať určité časti tela a dúfam, že pán model bol s mojim konečným výtvorom spokojný.

Samozrejme bola miestnosť v Romérovom dome, kde sa maľovanie konalo, plná dámskej časti spoločnosti. Ak však inklinujete viac k ženskému telu nezúfajte, Paintpeople organizuje taktiež zážitkové maľovanie aktu podľa živej modelky.

Na koniec som si pre Vás pripravila rozhovor so zakladateľkou Paintpeople, Juliou Vulchovou:


Článok pokračuje pod reklamou
 
  • Ahoj July, ako dlho už funguje Paintpeople?

PaintPeople funguje od júla 2019. Naším prvým podujatím bol teambuilding pre Vodohospodárske Stavby. V tom čase som tam totiž učila AJ.

  • Ako si sa dostala k organizovaniu zážitkového maľovania? Mala si k umeniu blízko odjakživa?

Úprimne, vôbec som k tomu nemala blízko.=))) Mám vyštudované 2 vysoké školy - ekonómiu v Moskve a manažment technológií v Miláne. Pracovala som v odbore 5 rokov a priznám sa vôbec ma to nebavilo. Odišla som odtiaľ a rok som premýšľala čo budem robiť ďalej a nakoniec som išla študovať reštaurovanie na VŠVU. Tam som pochopila, že nie som ten typický umelec a viac ma baví práca s ľuďmi a manažovanie vecí. Zážitkové maľovanie poznám z Moskvy, bývala som tam 20 rokov. V Moskve sú tzv. art parties veľmi populárne, maľuje sa každý deň vo veľa podnikoch. No a potom ako som odišla z VŠVU som začala organizovať art parties v Bratislave. 

  • Poskytujete okrem zážitkového maľovania aj iné služby?

Okrem zážitkového maľovania pre verejnosť robíme teambuildingy, rozlúčky so slobodou a rôzne oslavy. Taktiež si u nás môžete objednať akýkoľvek obraz na zákazku do bytových alebo nebytových priestorov či maľbu na stenu. Počas corony sme otvorili eshop s maliarskymi potrebami. A keď bude von nový web, budete sa môcť prihlásiť ku nám na kurz maľby alebo kresby, ktorý bude viac zameraný na techniku ako zážitkové maľovanie. 

  • Môže sa maľovania zúčastniť aj niekto, kto s ním nemá žiadne skúsenosti?

Samozrejme, ktokoľvek sa môže zúčastniť, keďže maliari vysvetľujú všetko krok po kroku, pomáhajú a opravujú. A hlavne vyberáme také námety, ktoré zaručene zvládne aj človek, ktorý v živote nedržal štetec v ruke. 

  • Ako ste v Paintpeople zvládli corona krízu?

Hneď sme začali vysielať maľovania online na Instagrame, založili sme Youtube kanál, kam sa videá ukladajú. Už tam máme vyše 30 videí maľovaní krok po kroku, ktoré si môžete pozrieť. Pre tých, ktorí nemajú doma maliarske potreby sme robili rozvoz sád, určených na maľovanie s nami po Bratislave do 24 hodín. Potom sme otvorili eshop a doručujeme teraz po celom Slovensku. Vďaka onlinu sa o nás dozvedeli ľudia aj mimo Bratislavy, teraz máme sledovateľov po celom Slovensku. Natočili o nás reportáž RTVS a Šariš nás zapojil do svojej televíznej reklamy za to, že sme robili celú karanténu niečo pekné pre ľudí zadarmo. 

  • Plánuješ do budúcnosti aj nejaké špeciálne akcie Paintpeople? Nedočkáme sa napríklad maliarskeho pobytu či niečoho podobného?

Teraz máme napríklad veľmi špeciálnu akciu - Veľká narodeninová Art Párty v Medickej pre 50 ľudí. 25. júla organizujeme veľké maľovanie v Medickej v spolupráci so Starým mestom. Je to nekomerčná akcia, zaradili nás do Staromestského kultúrneho leta. Vstupenky sa predávali len za 15 eur a vypredali sa v priebehu 36 hodín. Budeme tam losovať výhry pre účastníkov a bude aj torta. Nad maľovacím pobytom som už rozmýšľala a rozhodne aj to čoskoro príde. 


Článok pokračuje pod reklamou
 
  • Posledná otázka – máš svoj obľúbený námet na obraz, ktorý na Paintpeople maľujete?

Moje najobľúbenejšie sú nepochybne abstrakty. Pretože tam vie človek prejaviť svoju kreativitu na 150%.

ZDIEĽAJ MÔJ ČLÁNOK