Máme tu rok 2021 (a teda druhú sériu 2020) spolu s ktorým sa nám môžu spájať určité predsavzatia. Ja si však pravidelne nedávam predsavzatia na začiatku roka, pretože nechcem byť obmedzená dátumom. Už na začiatku pandémie som sa teda rozhodla čo najviac čítať knihy, keďže som to v priebehu posledných rokov zanedbávala. Dostala som tiež veľmi veľa tipov od sledovateľov na instagrame, pričom som niektoré z nich aj využila a posúvam vám ich ďalej. Do tohto výberu som sa rozhodla zaradiť knihy viacerých žánrov, aby si mnohí z vás prišli na to svoje.

John Strelecky: Kaviareň na konci sveta

Pod titulkou tejto knihy je napísané "Príbeh o zmysle života". Keďže ide o veľmi komplexnú tému, mohlo by to niektorých čitateľov odradiť. Táto kniha však necháva otvorené dvierka pre Vašu interpretáciu a jednoznačne by som ju zaradila medzi povinné čítanie na školách. Kaviareň na konci sveta má iba 115 strán, čiže ju zhltnete za pár hodín, no pocit z nej vám zaručene ostane doživotne. Nenájdete v nej zaručené návody a pravdy ale príbeh, ktorý mnohým z vás možno otvorí oči. Príbeh sa točí okolo úspešného okolo úspešného reklamného manažéra Johna, ktorý sa na svojej ceste stratí a ocitne v opustenej kaviarni. Na jedálnom lístku v ponuke dňa objaví tri otázky: "Prečo si tu? Bojíš sa smrti? Vedieš naplnený život?". Ako sa John spolu s ostatnými protagonistami knihy vysporiada s otázkami už vám spoilovať nebudem.

George Orwell: 1984

Táto kniha je od začiatku pandémie pomerne často skloňovaná. Ja som ju objavila tesne pred ňou a prečítala pomerne rýchlo, keďže dystopické romány patria medzi moje obľúbené (viď môj najobľúbenejší - Príbeh služebnice od Margaret Atwood). Román 1984 bol napísaný už v roku 1949 no Orwell ním predpovedal chod spoločnosti v nasledujúcich dekádach. Dej pojednáva o Winstonovi Smithovi žijúcom v jednom z 3 svetových superštátov. 1984 je plný bizarností, korupcie, napätia a úvah. Môj názor je, že čítaním podobných kníh sa vzdelávame a zároveň sa týmito znalosťami chránime pred tým, aby sa podobné veci nediali a neopakovali v budúcnosti našej spoločnosti a tiež aby sme neprišli o naše základné ľudské práva.

Scott Galloway: The Four

Poznáte ten pocit, keď neviete prestať čítať knihu no zároveň nechcete, aby skončila? To sa mi stalo pri knihe Veľká štvorka od Scotta Gallowaya. Veľká štvorka symbolizuje gigantov 21. storočia - Google, Amazon, Facebook a Apple. Najskôr sa v knihe dozvedáme o histórii všetkých 4 spoločností a garantujem vám, že už nikdy sa na ne nepozriete tak, ako predtým. Neskôr Galloway analyzuje naše správanie a to, prečo sa tieto spoločnosti stali úspešnými. Nasledujú tipy a lekcie, ktorým sa od lídrov veľkej štvorky môžeme priučiť. Páčilo sa mi, že nešlo o klišé motivačné citáty typu "dokážete všetko, choďte za svojimi snami..." a iné bezduché rady. Jednoznačne túto knihu odporúčam každému, koho zaujímajú informácie zo sveta marketingu, manažmentu, ekonómie a pod.

Hernán Huarache Mamani: Kurandera

Okrem faktografie rada čítam aj literatúru zaoberajúcu sa duchovnom (napríklad Osha, ale o tom niekedy inokedy). Kurandera mi bola tiež odporučená cez instastories a popis tejto knihy ma zaujal. Pod titulkom knihy stojí podnadpis "hľadanie podstaty ženskej sily". Musím varovať moje ženské čitateľky, že táto kniha nie je pre každého. Je potrebné byť na ňu psychicky pripravený, pretože jej posolstvo musíte precítiť a brať ho všade so sebou. Okrem toho, že sa dozviete zaujímavé informácie o andských tradíciach (o ktorých som ja osobne nikdy pred Kuranderou nemala šancu počuť) si tiež užijete zaujímavý a jedinečný príbeh hlavnej hrdinky Kantu. Ten je veľmi inšpiratívny a po prečítaní musím povedať, že málokedy som sa cítila tak hrdá na to byť ženou, ako po dočítaní tohto románu.

Jostein Gaarder: Sofiin svet

Sofiin svet je román od nórskeho spisovateľa Josteina Gaardera. Dlho sa mi povaloval v izbe a keď nastal lockdown, bola konečne správna chvíľa si ho prečítať. Táto kniha bola v roku 1995 najpredávanejšou knihou na svete (vydaná bola v roku 1991). Román podáva príbeh o školáčke Sofii, ktorá dostáva listy od neznámeho autora. Ten jej v listoch jednoducho a zrozumiteľne vysvetľuje dejiny filozofie, od počiatku až po moderný svet. Mňa filozofia a úvahy o živote vždy zaujímali, no nikdy som sa nedostala k niekomu, kto by mi ich vedel zrozumiteľne vysvetliť, až pokým som neobjavila túto knihu. Román je plný nevysvetliteľných javov a mojich obľúbených "mindfuckov" ktoré sa postupne vyjasňujú. Počula som už aj recenzie, že dej je pomalý a nudný, no ja sa s nimi nestotožňujem (a keby aj, nie je náš život posledné mesiace tiež pomerne pomalý a nudný? :D).

Kedy teda čítať, keď nie teraz? Ak sa vám čo i len jedna kniha zapáčila a rozhodnete sa ju prečítať, určite sa poteším vašej spätnej väzbe 🙂

Vaša LL

ZDIEĽAJ MÔJ ČLÁNOK